منظور از مهدویت چیست ؟

اعتقاد به مهدی موعود مسئله ای است كه در تمام ادیان و مذاهب مختلف جهان اعم از وَثَنیُت ، كلیمیت ، مسیحیت ، مجوسیت ، اسلام و غیره مطرح بوده و هست ؛ بدین معنی كه در آخر الزمان ، مصلحی ظهور خواهد كرد و به جنایتها و خیانتها و تبعیضهای بشر خاتمه خواهد داد .

آری " اعتقاد به مهدی " نه تنها یك باور اسلامی است ، كه عنوانی می باشد برای خواسته ها و آرزوهای همه انسانهای دردمند و ستمدیده ، با كیش و مذاهی  گوناگون ؛و همچنین بازده الهام فطری مردم است . و با همه اختلافاتی كه در عقیده و مذهب دارند ، دریافته اند كه برای انسانیت در روی زمین ، روز موعودی و انسان موعودی خواهد بود ؛ كه با ظهورش هدف نهائی ادیان الهی تحقق یافته و مسیر آن به دنبال رنجی بسیار ، همواری و استواری لازم را می یابد . بنا بر این ، مسئله مهدویت با سلیقه ای دیرینه ، ریشه در مذهب دارد .

اگر چه غیر از قرآن مجید ، تمامی كتابهای آسمانی دیگر دستخوش تحریف شده اند ، لیكن با این وجود ، جملاتی از دستبرد دیگران مصون مانده است ، كه در آنها از آمدن مهدی موعود و مصلح جهانی گفتگو شده است ، و چون این مطلب به صورت پیشگوئی و مربوط به آینده است ، و مضامین آن در قرآن و روایات متواتر وارد شده است . از این رهگذر مسلُم می شود كه این عبارتها از منطق وحی سرچشمه گرفته و از دستبرد انسانها در طول تاریخ در امان مانده است .

از جمله روایات وتواتری كه به ظهور " مهدی موعود " وعده داده ، حدیث معروف نبوی است كه فرمود :     « اگر از عمر دنیا یك روز بیش باقی نمانده باشد ، خداوند آن روز را طولانی كند تا مردی از امت و خاندان من كه نامش نام من است ظاهر شود ، و زمین را از عدل و داد پر كند چنانكه از ظلم و ستم پر شده باشد . » 1

1- الفصول المهمة ، ابن صباغ مالكی ، ص 294

وبلاگ آشـــــــــوب

همــــــه چـــــی بــــرای همــــــه چـــــی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات