نوید قرآن درباره امام مهدى

و نیز خداوند در قرآن كریم اینگونه از  حضرت نوید مى دهد:
(( وَعَدَ اللّهُ الّذِینَ ءَامَنُوا مِنكمْ وَ عَمِلُوا الصالِحاتِ لَیَستَخْلِفَنّهُمْ فى الأَرْضِ كمَا استَخْلَف الّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَكِّنَنّ لهَُمْ دِینهُمُ الّذِى ارْتَضى لهَُمْ وَ لَیُبَدِّلَنهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنى لا یُشرِكُونَ بى شیْئاً وَ مَن كفَرَ بَعْدَ ذَلِك فَأُولَئك هُمُ الْفاسِقُونَ ...))

خـدا بـه كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده اند وعده داده است كه آنان را در روى زمین جانشین دیگران سازد همانگونه كه مردمى را كه پیش از آنان بودند جانشین دیگران كرد و دینشان را ـ كه خود برایشان پسندیده است ـ استوار سازد و وحـشـتشان را به امنیت تبدیل كند، تا تنها مرا بپرستند و چیزى را با من شریك نگیرند. و آنان كه از آن پس ، راه كفر و ناسپاسى در پیش گیرند، نافرمانند.

ایـن آیـه شـریـفـه از جـمـله آیـاتـى اسـت كـه بـه آن حـضـرت تاءویل شده است .

معناى این آیه در پرتو روایات
امـامـان مـعـصـوم و آمـوزگـاران راسـتـیـن قـرآن نـیـز در تـاءویـل آیـه مـورد بـحـث بـر ایـن انـدیـشـه رهنمون هستند كه این وعده پرشكوه خدا تحقق نیافته و به هنگامه ظهور حضرت مهدى علیه السلام تحقق خواهد یافت .


1ـ از چـهـارمین امام حضرت سجاد علیه السلام آورده اند كه آیه مورد بحث را، تلاوت كرد و فرمود: ((بـخـدا سـوگـنـد كـه ایـن مـؤ مـنـان شـایـسـتـه كـردار، شـیـعـیـان مـا اهـل بـیـت هـستند و خداوند این نوید و وعده شكوهبار را بدست بزرگ مردى از ما تحقق خواهد بـخشید او مهدى این امت است و كسى كه پیامبر در مورد او فرمود: اگر از عمر دنیا تنها یك روز بـاقـى مـانـده باشد خداوند آن روز را آنقدر طولانى خواهد ساخت تا مردى از عترت من كه نامش ، نام من است بر جهان حكومت كند و زمین را همانگونه كه به هنگام ظهور او لبریز از ظلم و جور است مالامال از عدل و داد سازد.))

2ـ و از دو امـام مـعـصـوم حضرت باقر و حضرت صادق علیهم السلام نیز همین سخن روایت شده است و آنان نیز درست همین نوید را داده اند.
مـرحـوم ((طبرسى )) پس از نقل این روایت مى گوید: ((منظور از مؤ منان شایسته كردار، پـیـامـبـر و خـانـدان اویـنـد و ایـن آیـه در بـردارنـده نـویـد حـكـومـت عـادلانـه جـهـانـى اهل بیت ، استقرار اقتدار آنان در سراسر گیتى و برچیده شدن وحشت و هراس آنان با ظهور حضرت مهدى علیه السلام است
.))
و مـى افـزایـد: ((خاندان پیامبر در مورد این واقعیت اجماع و اتفاق نظر دارند و روشن است كـه اجماع آنان همانند قرآن حجت است . چرا كه پیامبر گرامى (ص ) فرمود: ((مردم ! من از مـیـان شـمـا مـى روم اما دو گوهر گرانبها در میان شما به یادگار مى گذارم : یكى كتاب خـدا، قـرآن و دیـگـرى خـانـدانـم . و ایـن دو تـا روز رستاخیز و ورود بر من در كنار حوض كوثر، از هم جدایى ناپذیرند
.))
آنـگـاه مـى افـزایـد: ((نـویـد شـكـوهـمـنـد ایـن آیـه قـرآن نـیـز كـه تـمـكـن و اقـتـدار اهـل بیت و استقرار دین خدا بر روى زمین بوسیله آنان است ، وعده اى است كه تاكنون تحقق نـیـافته است از این رو آن حضرت در انتظار دریافت فرمان ظهور از جانب خداست ، چرا كه خداوند در وعده اش تخلف نمى ورزد.))


وبلاگ آشـــــــــوب

همــــــه چـــــی بــــرای همــــــه چـــــی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic