تبلیغات
وبلاگ آشـــــــــوب - پرتوهای حیات‌بخش خورشید می‌تواند مرگبار باشد
پنجشنبه 20 مرداد 1390  09:28 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: الكترومغناطیس ،

پرتوهای حیات‌بخش خورشید می‌تواند مرگبار باشد
خورشید مانند هر ستاره دیگری در کیهان، منبع کامل تولید امواج الکترومغناطیسی است. یعنی طیف کاملی‌ از امواج رادیویی تا اشعه‌ایکس و گاما از خورشید تابیده می‌شوند.

[ الكترومغناطیس ]

خورشید مانند هر ستاره دیگری در كیهان، منبع كامل تولید امواج الكترومغناطیسی است. یعنی طیف كاملی‌ از امواج رادیویی تا اشعه‌ایكس و گاما از خورشید تابیده می‌شوند.

به لطف سپرهای تدافعی متعددی، زمین در برابر امواج خطرناك این طیف وسیع مصون است و تنها نورمرئی و امواج رادیویی اجازه عبور از سپر جو زمین را دارند،‌ اما در ثابت‌نما و زمانی كه زاویه تابش خورشید به خط قائم نزدیك‌تر می‌شود، بخشی از گستره امواج ماوراءبنفش راه به درون باز كرده و زمان خطرناكی را برای در آفتاب ماندن ایجاد می‌كنند.

اشعه ماوراءبنفش خورشید، این روزها یكی از خبرسازترین رویدادها بوده است و درباره آن و مضراتی كه می‌تواند برای سلامت انسان‌ها داشته باشد صحبت فراوان می‌شود. در آغاز فصل تابستان این صحبت‌ها به یك نگرانی عمومی تبدیل می‌شود تا آنجا كه در بسیاری از كشورهای جهان بویژه مناطقی كه به خط استوا نزدیك‌تر هستند، هشدارهای عمومی ‌به مردم داده می‌شود تا كمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

سوختگی، التهاب و سرطان‌های پوستی از جمله پیامدهای قرار گرفتن در معرض نور قوی خورشید در مواقعی است كه ضریب نفوذ اشعه ماوراءبنفش آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌كند. اما براستی چرا این اشعه كه همواره در اطراف ما وجود دارد، تا این حد می‌تواند خطرناك باشد؟

پرتوهای ماوراءبنفش خورشید یا همان پرتوهای (UV Ultra Viole‌t) در 3 طبقه‌بندی مختلف UVA، UVB، و UVC قرار می‌گیرند كه هر یك اثرگذاری متفاوتی نیز بر بدن انسان دارند.

فقط پرتوهای ماوراءبنفش UVA و UVB از لایه ازن عبور كرده و به همین خاطر است كه هشدارها ‌تنها این دو دسته را در بر می‌گیرند. پرتوهای UVC كه البته آنها نیز خطرناك هستند نمی‌توانند از لایه ازن عبور كرده و به سطح زمین برسند و به همین دلیل است كه مورد توجه پزشكان و محققان قرار ندارند.

در میان 3 گروه عمده این نوع پرتوها، پرتوهای UVB عامل عمده سوختگی‌های خورشیدی به شمار می‌آیند. این دسته از پرتوها به وسیله لایه فوقانی پوست كه از آن به پوست بیرونی یاد می‌شود جذب می‌شوند.

ضخامت این لایه با ضخامت الیاف نازك ابریشمی ‌قابل مقایسه است و به همین دلیل است كه پرتوهای UVB براحتی درون آن نفوذ می‌كنند. همزمان با نفوذ این پرتوها سلول‌هایی كه به آنها ملانوكیت گفته می‌شود و به پوست رنگ می‌دهند، تحت تأثیر قرار گرفته و فعال می‌شوند. این دسته از پرتوهای ماوراءبنفش كوتاه‌تر از پرتوهای نوع UVA بوده و در فصل تابستان یعنی زمانی كه خورشید با زاویه قائم‌تری به زمین می‌تابد، فرصت مناسبی برای فرار از دست لایه ازن پیدا كرده و به همین دلیل سطح نفوذ آنها افزایش قابل توجهی می‌باید.

اما از پرتوهای UVA و تأثیرگذاری آنها بر سلامت بدن چه می‌دانیم؟ مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد این دسته از پرتوهای ماوراءبنفش خورشید كه طول موج بلندتری از دسته UVB دارند بیشتر به عمق پوست نفوذ می‌كنند با این حال احتمال كمتری دارد كه عامل سوختگی‌های پوستی شوند، اما فراموش نكنیم كه از این دسته از پرتوها به عنوان عامل اصلی لكه‌های پوستی مرتبط با پیری، از دست رفتن خاصیت كشسانی پوست و ایجاد چین و چروك در آن یاد می‌شود. در كل می‌توان پرتوهای UVA را عامل شماره یك پیری ظاهری زودرس نامید.

زمانی كه صحبت از سرطان‌های پوستی می‌شود نیز این پرتوها مظنون شماره یك قلمداد می‌شوند. قرار داشتن در معرض پرتوهای UVA و UVB هر دو می‌تواند به سرطان پوست منجر شود كه به نوبت خوش خیم و بدخیم خواهند بود.

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد قرار داشتن در معرض پرتوهای UVA نه تنها موجب افزایش اثرات سرطان‌زای پرتوهای UVB می‌شود، بلكه ممكن است مستقیما سرطان‌های پوستی نظیر ملانوما را نیز به همراه داشته باشد. البته ابتلا به سرطان تنها نتیجه قرار گرفتن برای مدت طولانی در معرض پرتوهای ماوراءبنفش خورشید نیست.

تضعیف سیستم ایمنی بدن یكی از مهم‌ترین نگرانی‌های دانشمندان است به طوری كه از آن به عنوان مقدمه‌ای برای ابتلا به سایر بیماری‌ها یاد می‌شود.

این پرتوها توزیع طبیعی و عملكرد سلول‌های سفید خونی را دستخوش تغییر می‌كنند. این سلول‌ها از اهمیت حیاتی برخوردارند چون نسبت به جراحات ناشی از قرار گرفتن برای مدت طولانی در برابر پرتوهای خورشید از خود واكنش نشان می‌دهند.

شاخص UV

آشنایی با شدت پرتوهای ماوراءبنفش خورشید در مواقع مختلف سال می‌تواند به افراد در مصون نگاه داشتن خود در برابر مضرات آنها كمك زیادی كند. از این رو شاخصی موسوم به شاخص UV تعریف شده است كه بر اساس آن می‌توان شدت این پرتوها را بررسی كرده و درخصوص قرار گرفتن در مجاورت نور خورشید یا دوری كردن از آن تصمیم مناسبی اتخاذ كرد.

شاخص UV یك اندازه‌گیری استاندارد بین‌المللی از شدت این پرتوهاست كه برای مكانی خاص در مواقع مشخصی از سال ارائه می‌شود. در بسیاری از كشورهای جهان این شاخص در لابه‌لای گزارش آب و هوا در اختیار مردم قرار می‌گیرد. زمانی كه این شاخص روی عدد 3 یا بالاتر از آن قرار می‌گیرد سازمان‌های مرتبط با سلامت عمومی ‌به افراد پیشنهاد می‌كنند با استفاده از عینك‌های آفتابی تایید شده و استفاده از كلاه از بدن خود در برابر پرتوهای ماوراءبنفش خورشید محافظت كنند.

هر چه عدد مربوط به شاخص UV بالاتر باشد پوست در مدت زمان كمتری دچار التهاب و سوختگی می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند در مواقعی كه شاخص بالاتر از عدد 9 است سوختگی در كمتر از 15 دقیقه صورت می‌گیرد حال آن‌كه ممكن است احساس كنید پوستتان تنها كمی‌ملهتب شده است. در مواقعی كه شاخص بین 7 تا 9 قرار دارد سوختگی‌ حدود 20 دقیقه و زمانی كه شاخص بین 4 تا 7 قرار دارد ‌ حدود نیم ساعت صورت می‌گیرد. در مواردی هم كه شاخص UV كمتر از 4 باشد سوختگی پوستی ناشی از پرتوهای ماوراءبنفش خورشید در بازه زمانی بیش از یك ساعت روی می‌دهد.

اكنون این پرسش مطرح می‌شود كه سوختگی ناشی از قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماوراءبنفش خورشید در سراسر نقاط زمین كه شاخص یكسانی دارند مشابه است؟ پاسخ منفی است. تحقیقات نشان می‌دهند یك‌سری فاكتورها در این فرآیند تأثیرگذار هستند. عرض جغرافیایی نخستین مورد در این سری است به طوری كه هرچه به خط استوا نزدیك‌تر باشید در برابر سطح بالاتری از پرتوهای ماوراءبنفش خورشید قرار دارید.

به همین دلیل است كه ساكنان مناطق نزدیك به خط استوا نظیر مردم ساكن آفریقا، بخش‌هایی از خاورمیانه و آمریكای لاتین پوستی تیره‌تر دارند. ارتفاع خورشید در آسمان نیز فاكتور مهم دیگری است. تحقیقات نشان می‌دهند هر چه خورشید عمودی‌تر بتابد، پرتوهای UV از شدت بیشتری برخوردار می‌شوند.

داستان غمبار سوختگی ناشی از پرتوهای UV در وال‌ها

تحقیقات گروهی از دانشمندان دانشگاه لندن و مركز حیوان‌شناسی این شهر نشان داده است كه 3 گونه از وال‌های ساكن خلیج كالیفرنیا دارای سوختگی‌هایی در ناحیه پوست هستند كه عامل اصلی آنها پرتوهای مضر UV است. با توجه به چنین یافته‌هایی و اخبار نگران‌كننده‌ای كه درباره نازك شدن لایه ازن در اثر آلودگی‌های محیطی منتشر می‌شود،‌ شاید باید گفت زنگ خطر برای ساكنان سیاره زمین كه همواره در معرض پرتوهای ماوراءبنفش خورشید قرار دارند به صدا در آمده است.

   


نظرات()  
נערות ליווי במרכז
دوشنبه 4 شهریور 1398 01:18 ق.ظ
"We need to build to an alternative crescendo, cheri," he said.

"And we are going to have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, and the soft skin of his hard cock against my
sex was having its intended effect. I used
to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my
sensitive lips. I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance of
my pussy, and Needed him to thrust into me hard. Instead he pulled
back and slid his hardness back around my clit.I used to be aching to get him inside, and I could tell that his need to push that wonderful hard
cock inside me was growing. His moans grew to complement
mine, and I knew the sense of my wet pussy lips about the head of his cock was getting excessive both for of us.


"Allow finale begin," he was quoted saying, and
the man slid the end of his cock inside me.

The two of us gasped when he held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and then he threw
his head back with the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
every time I squeezed my pussy around him. His cock
felt wonderful simply because it filled me, but I needed everything inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his
cock up in.
נערות ליווי במרכז
پنجشنبه 24 مرداد 1398 10:15 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses which
fit his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He's well built, with incredible arms as well as a chest that sticks out for this sweater.
We're standing in front of each other referring to people, what we wish money,
what we're searching for on another person. He starts telling me that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I have faith that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I don't know. Everything happens for reasons right.
But let me know, would you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I get far better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I love how you would think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my hindfoot in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you enjoy girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know the things they want. Someone who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid when you attempt a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new stuff, especially in relation to making something mroe challenging in bed ', I intimate ‘And I love females who are direct, who cut through the chase, like you may did. For being
honest, that's a huge turn on.
iphone reparatur nürnberg
چهارشنبه 23 مرداد 1398 05:37 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog too rank for some targeted keywords but
I'm not seeing very good success. If you know of any please share.
Kudos!
טכנאי מזגנים
دوشنبه 7 مرداد 1398 08:58 ب.ظ
thank you a great deal this web site is conventional along with informal
dentaldeal
چهارشنبه 2 مرداد 1398 08:04 ق.ظ
A very valuable information.I wish you all the best
https://www.dentaldeal.in
וילות באילת
جمعه 21 تیر 1398 11:33 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region,
find in minutes a villa to rent by city, several different rooms lofts and villas.
Be impressed by the pictures and knowledge that the site has
to supply you. The site is a center for everybody the ads while
in the field, bachelorette party? Enjoy somebody who leaves Israel?
Regardless of the the reason you have to rent a villa for the two event or just a bunch recreation made for any age.
The site is also center of rooms because of the hour, which
is already another subject, for lovers who are trying to find a deluxe
room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.
Whatever you are interested in, the 0LOFT website is really a find you to find
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערות ליווי
پنجشنبه 20 تیر 1398 03:16 ق.ظ
"We must build to a new crescendo, cheri," he said.
"Therefore we could have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, as
well as soft skin of his hard cock against my sex was having its
intended effect. I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive
lips. I felt your head of his cock push agonizingly at the
doorway of my pussy, and I wanted him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to possess him inside, and I was able to tell that his
ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to check mine, and I knew the feeling of my
wet pussy lips within the head of his cock was
getting excessive for of us.

"Permit finale begin," he stated, and hubby slid the tip of his cock inside me.


We both gasped because held his cock there to get a
moment. I contracted my pussy to drag him further inside, and the man threw his return on the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful simply because it filled me, but I
needed all this inside me. I rolled to the side and rested my leg against
his shoulder, and he plunged his cock all the way in.
נערות ליווי בבת ים
چهارشنبه 19 تیر 1398 11:01 ق.ظ
Sexy2call Quick search to get the newest results Locate
a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
In search of escort girls? Discrete apartments?
Come up with a quick search by region
click here
سه شنبه 18 تیر 1398 11:11 ب.ظ
Hey there! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look
forward to all your posts! Carry on the great work!
sexy2call
دوشنبه 17 تیر 1398 04:18 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses which
fit his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He or
she is well made, with incredible arms and also a chest that stands apart
about this sweater. We're standing right in front of each
other speaking about how we live, what we wish money, what we're trying to find on another person. He
starts saying that he's been rejected plenty
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I would not know. Everything happens for reasons right.
But figure out, you would not reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you at this time?' he stated as I buy better him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I favor how you will think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my calcaneus in her leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone you will never know the things they want. Someone that won't say yes because I said yes. Someone who's unafraid when you attempt new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when attemping something totally new, especially in regards to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I like ladies who are direct, who cut throughout the chase, like you merely did. To get
honest, what a huge turn on.
click
دوشنبه 17 تیر 1398 12:11 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
sexy2call
جمعه 14 تیر 1398 06:14 ب.ظ
The ads are subject to all the binding laws in the State of Israel.
שירותי ליווי חיפה
چهارشنبه 12 تیر 1398 05:44 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the modern results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search by region, the greatest portal in Israel for discreet apartments and escort girls,
a range of youth ads that provides you with service
and guidance you didn't know, research by city to get you the dream girl for the following indulgence, business meeting?
Ads tend not to include and or provide and or encourage and or imply the provision of sexual services.
The ads are controlled by all the binding laws from the State
of Israel.
cialis information
دوشنبه 3 تیر 1398 03:25 ق.ظ

Amazing quite a lot of beneficial advice.
try it no rx cialis cialis without a doctor's prescription bulk cialis cialis australian price we choice cialis uk side effects of cialis cialis lilly tadalafi price cialis best generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg cut in half
http://vanicyc.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:32 ق.ظ

With thanks, Plenty of posts!

can i take cialis and ecstasy compare prices cialis uk cheap cialis cialis daily cialis kaufen bankberweisung cialis savings card cialis in sconto cilas cialis 10 doctissimo generic cialis at the pharmacy
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 08:50 ب.ظ

Regards! Excellent information.
how do cialis pills work cialis generico lilly are there generic cialis cialis name brand cheap cialis online nederland look here cialis cheap canada achat cialis en europe cialis ahumada only here cialis pills tadalafilo
נערת ליווי
شنبه 1 تیر 1398 10:30 ق.ظ
"We should build to a different crescendo, cheri," he said.

"Therefore we will have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust,
and the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended
effect. I was feeling a stronger arousal now as I felt his
cock slide between my sensitive lips. I felt the of his cock push agonizingly at the
entrance of my pussy, and I need to him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back nearly my clit.


I'm aching to have him inside, and I was able to tell that his ought to push that
wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to fit mine, and I knew the sense of my wet pussy lips
for the head of his cock was getting excessive for of us."Enable the finale begin," he explained, and that he slid the tip of his cock inside me.


The two of us gasped while he held his cock there for
a moment. I contracted my pussy to tug him further inside, and he threw his
head back on the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful the way it filled me, but I needed everything inside
me. I rolled to the side and rested my leg against his shoulder,
and hubby plunged his cock right in.
cialis online prescription
شنبه 1 تیر 1398 03:57 ق.ظ

Great write ups. Many thanks.
comprar cialis navarr buying cialis on internet acheter cialis meilleur pri sialis only best offers cialis use when can i take another cialis cialis 5 effetti collaterali cialis in sconto how to buy cialis online usa we choice free trial of cialis
http://vesuppdest.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 11:59 ق.ظ

You explained this superbly!
cialis generika in deutschland kaufen we like it cialis price cialis online nederland pastillas cialis y alcoho cialis venta a domicilio cipla cialis online tesco price cialis click now cialis from canada cialis kaufen we recommend cialis best buy
http://gyfacvi.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:22 ب.ظ

Good posts. Many thanks.
cialis reviews female cialis no prescription cialis australian price side effects of cialis wow cialis tadalafil 100mg no prescription cialis cheap cialis rezeptfrei cialis 5 mg schweiz generic cialis 20mg uk we choice free trial of cialis
Generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:59 ق.ظ

You have made your point!
cialis generika in deutschland kaufen acheter cialis kamagra generic cialis soft gels prices on cialis 10 mg i recommend cialis generico ou trouver cialis sur le net best generic drugs cialis cialis online napol calis get cheap cialis
Generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:14 ق.ظ

Kudos. Very good stuff!
cialis online achat cialis en itali cialis pills price each cialis tadalafil online cialis super acti cialis online deutschland tadalafil generic walgreens price for cialis prezzo cialis a buon mercato cialis cost
http://mintcetre.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:43 ب.ظ

Thanks, Terrific stuff!
only best offers 100mg cialis cialis generic generic cialis 20mg tablets legalidad de comprar cialis cialis prezzo al pubblico cialis generic availability cialis mit grapefruitsaft price cialis per pill legalidad de comprar cialis price cialis best
http://neuprotum.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:38 ق.ظ

You stated that perfectly.
warnings for cialis cialis in sconto cialis uk cialis without a doctor's prescription click here cialis daily uk cialis 20 mg effectiveness costo in farmacia cialis prix cialis once a da cialis italia gratis cialis daily new zealand
http://cingtzutap.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:56 ق.ظ

Truly a lot of fantastic info.
cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg cut in half when can i take another cialis overnight cialis tadalafil cialis kaufen wo cialis 5 mg scheda tecnica dosagem ideal cialis cialis billig venta de cialis canada fast cialis online
Cialis prices
جمعه 24 خرداد 1398 08:04 ب.ظ

With thanks. Ample advice.

cialis lilly tadalafi cialis 5 effetti collaterali prezzo cialis a buon mercato cialis patent expiration opinioni cialis generico compare prices cialis uk acheter cialis kamagra cialis rezeptfrei sterreich female cialis no prescription the best site cialis tablets
http://bosdaefran.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:23 ق.ظ

Good material. With thanks.
buy cialis online cialis in sconto if a woman takes a mans cialis ou trouver cialis sur le net cialis italia gratis preis cialis 20mg schweiz cialis generisches kanada trusted tabled cialis softabs we choice cialis pfizer india cialis side effects dangers
http://teoknesot.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:18 ب.ظ

Lovely information. Thank you!
cialis 50 mg soft tab sublingual cialis online overnight cialis tadalafil cialis 10 doctissimo buy cialis online legal prices on cialis 10 mg rezeptfrei cialis apotheke cialis dosage recommendations free generic cialis generic cialis soft gels
http://ventureintelligence.blogspot.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:52 ق.ظ
Howdy vеry cool website!! Man .. Excellent .. Superb ..

I'lⅼ bookmark your web sitе and tae the feeds аlso…I am satisfied to
seek out ɑ lot of useful info here in the put ᥙp, we'd like develop extra strateցies іn this regard, thanks for shaгing.
Jett
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:29 ق.ظ
Merely wannа comment on few generawl things, Thе website
design is perfect, the subject material is real
excellent. "The stars are constantly shining, but often we do not see them until the dark hours." by Earl Riney.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

وبلاگ آشـــــــــوب

همــــــه چـــــی بــــرای همــــــه چـــــی