یکشنبه 22 مرداد 1391  07:47 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: مقالات کامپیوتر ،

حتما در بسیاری از سایتها دیده اید که وقتی می خواهید کاری انجام دهید در یک کادر کوچک یک کلمه به شما نشان داده می شود و شما باید آن کلمه را عینا تایپ کنید و اگر اینکار را با موفقیت انجام دادید ، می توانید به مرحله بعد بروید

. اصلا چرا دور بریم . حتما در هنگام ورود به سیستم گلستان پیام نور به صفحه ای که از شما در خواست دارد عبارت نمایشی در تصویر را در کادر مقابل آن بنویسید برخورده اید . گاهی ممکن است یک سوال ساده ریاضی نیز پرسیده شود و از شما خواسته شود که به آن پاسخ دهید به چنین سوالاتی کپچا (capcha) میگویند که مخفف کلمه :

Completely Automated Public Turingtest to Tell Computer and Human Apart

است .........

و اما کپچا چیست؟

کپچا در تعریفی ساده ، یک آزمون تورینگ است که نشان می دهد جواب دهنده یک برنامه کامپیوتری بوده یا واقعا انسان پشت کامپیوتر نشسته است .آزمون تورینگ به آزمایشی گفته می شود که برای جدا کردن کامپیوترها وانسانها طراحی می شود. در آزمایش کپچا ، از فرد یک سوال ساده پرسیده می شود تا مشخص گردد که او انسانی حقیقی است یا اینکه یک برنامه کامپیوتری (یا اصطلاحا یک bot) خود را بجای یک کاربر جا زده است.سوال پرسیده شده باید دو ویژگی داشته باشد :یک انسان بتواند براحتی و در طول چند ثانیه به آن پاسخ دهد و دراین زمینه به مشکل برنخورد.

دوم آنکه کامپیوترهای فعلی ، نباید قادر باشند به چنین سوالاتی پاسخ دهند.روش عمومی :

این آزمایش م یتواند به روشهای گوناگونی انجام شود . عام ترین روش ، نشان دادن یک کلمه بهم ریخته و نامرتب است که معمولا هر حرف آن با یک فونت مجزا نوشته می شود . پس زمینه چنین تصاویری پ رازخطوط و نقاط متعدد است تا فقط افراد بتوانند نوشته را تشخیص دهند و نه برنامه های کامپیوتری!!در این روش کاربر باید کلمه را تشخیص داده و آنرا تایپ کند تا ثابت کند که او انسان است!!اکثر نرم افزارهای تشخیص متن (ocr) قادر به تشخیص چنین کلماتی نیستند و با رد شدن در این آزمون ، از دسترسی به سایر قسمتها باز می مانند.از روشهای معمول دیگر ، می توان به دو روش اشاره کرد: اول ، یک معادله ساده ریاضی و دیگری پرسیدن یک سوال بسیار ساده!! مثلا اینکه آسمان چه رنگی است!!؟ یا کلمه IT چند حرف دارد!!موارد استفاده از کپچا :

بسیاری از سایتها ، خدماتی را ارایه می دهند که می تواند بستری برای سو استفاده خرابکاران باشد. آنها می توانند با نوشتن یک برنامه ساده، از قابلیتهای رایگانی که سایت در اختیار افراد می گذارد در ابعاد وسیع استفاده کنند و کارهای مخرب انجام دهند! این درحالی است که اگر تنها یک کاربر بخواهد از این خدمات استفاده کند ، مشکلی پیش نمی آید.مثلا یک سایت ممکن است ، خدمات ایمیل رایگان ارایه دهد. درصورتیکه هر فرد برای خود یک حساب کاربری ایجاد کند مشکلی نیست،ولی یک فرستنده اسپم می تواند با یک برنامه ساده، صدها حساب کاربری درست کند و از آنها سیلی از اسپم های خود را بسوی دیگر کاربران روانه کند.یا یک وبلاگ را در نظر بگیرید، اگر کسی بخواهد نظر خود را درباره یک مطلب در بخش نظرات بنویسد باید بتواند این کار را انجام دهد ، ولی ممکن است یک خرابکار بخواهد با یک برنامه کامپیوتری صدها نظر در مورد یک مطلب بگذارد و به این وسیله به وبلاگ مورد نظر حمله کند. یا اینکه این برنامه طوری باشد که یک پیام تبلیغاتی را در بخش نظرات وبلاگهای مختلف قرار دهد . در این حال کپچا مانع آن می شود که برنامه های کامپیوتری دست به چنین کاری بزنند . چون در مرحله کپچا می مانند و نمی توانند از آن فراتر روند.همچنین اگر یک نام کاربری داشته باشید و چند بار پسورد آنرا اشتباه بزنید ، سایت مورد نظر احتمالا از شما درخواست خواهد کرد که یک کپچا را جواب دهید تا مشخص شود که یک فرد دارد پسوردها را آزمایش می کند یا پای یک برنامه برای بدست آوردن کلمه عبور شما به روش BRUTE FORCE در کار است.

کپچاها سخت تر می شوند!!

با پیشرفت برنامه های کامپیوتری ، طراحی کپچاهای مناسب دشوارتر می شود، مثلا ممکن است شما هم با این مشکل برخورد کرده باشید که کلمه ای که برای تایپ به شما ارایه می شود آنقدر پیچیده و سخت باشد که نتوان آنرا براحتی تشخیص داد.یک نمونه اخیر مربوط به یک سایت می شود که خدمات آپلود و دانلود فایل را در اختیار افراد قرار می دهد این سایت برای مقابله با دانلود های بی رویه در ه ربار دانلود از فرد می خواهد که یک کپچا را پاسخ دهد وبرنامه های بسیاری با این هدف نوشته شده که کپچاهای این سایت را بصورت اتوماتیک جواب دهند و چون بعضی از انها به موفقیت انجامید، کپچاهای سایت را سخت و سخت تر کردند تا دسترسی این برنامه ها کاهش یابد . تا اینکه سرانجام کار به جایی کشید که چند حرف به کاربر نشان داده می شد که پشت هر حرف عکس یک سگ یا گربه به شکل بسیار محو کشیده شده بود . از کاربران خواسته می شد که تنها حروفی را وارد کنند که پشتشان عکس گربه است ، ولی چون تشخیص این حیوانات بسیار مشکل بود ، زیاد پیش می آمد که افراد در جواب دادن اشتباه کنند.

این کپچاها ، قانون اول را نقض می کردند و حرکت این سایت مورد انتقادات فراوانی قرار گرفت و بعد از مطالب طنز آمیزی که درباره اش نوشته شد، تصمیم گرفتند از سیستم دیگری برای کپچا استفاده کنند.روش های جدید:

یک روش جدید برای اعمال کپچا این است که یک ویدیوی سه بعدی از یک مکعب چرخان نشان داده شود که در آن ، حروف مختلف روی وجوه آن قرارگرفته اند . این روش از دوجهت قابلیت اطمینان کپچاها را زیاد می کند ، اول آنکه نوشتن یک نرم افزار کامپیوتری برای تشخیص حروف انیمیشن بسیار سخت است و ثانیا بعضی وقتها خرابکاران افرادی را استخدام می کنند که کپچاهای مختلف را در ازای گرفتن مبالغ ناچیزی تشخیص داده و وارد کنند. سرعت این افراد دراین روش بسیار کاهش می یابد و بدست آوردن کپچاهای مختلف برای خرابکاران هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت.پروژه reCAPTCHA

کپچاها می توانند خدمات جانبی دیگری را هم ارایه دهند . مثلا در پروژه reCAPTCHA ازکپچاها برای تشخیص کلماتی استفاده می شود که سیستم های OCR معمولی قادر به تشخیص آنها نیستند .پروژه های زیادی در حال انجام هستند تا کتابهای خطی و چاپی را اسکن کنند و بصورت دیجیتال ذخیره سازند. بعضی از کلمات موجود در این کتابها از سوی ocr ها ناخوانا تشخیص داده می شوند. می توان این کلمات را به عنوان کپچا به کاربران داد تا انها کلمات را شناسایی و بطور صحیح وارد کنند .برای حصول اطمینان از اینکه جواب وارد شده صحیح است و فرد کلمه اشتباه را تشخیص نداده، دو کلمه به کاربر داده می شود ، یکی از کلمات ، کلمه کلیدی است که کامپیوتر آنرا می داند و کلمه دیگر ، کلمه مبهم مورد نظر است.

اگر کاربر کلمه کلیدی را درست وارد کند ، به احتمال فراوان کلمه نامعلوم دیگری را نیز درست وارد کرده است.با استفاده از این سیستم می توان به پیشبرد اسکن دیجیتال کتابهای چاپی کمک فراوانی نمود، اگر می خواهید سیستم کپچا رایگان روی سایت یا وبلاگ خود داشته باشید . می توانید از reCAPTCHA استفاده کنید.برای دریافت آن به ( اینجا ) مراجعه کنید.سخن پایانی:

به نظر می رسد با پیشرفت برنامه های کامپیوتری ، کپچاها سخت تر از قبل شوند . درهرحال روشهای جدیدی غیر از روش مرسوم نشان دادن یک متن کج و رنگی شده در راه هستند و احتمالا در آینده رواج بیشتری خواهند یافت.

   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

وبلاگ آشـــــــــوب

همــــــه چـــــی بــــرای همــــــه چـــــی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات